První záchranná operace hlídkového dronu dopadla úspěšně
O tom, že drony mohou zachraňovat lidské životy se mluví už dlouho. Na vlastní kůži se o tom mohla přesvědčit dvojice surfařů, kterým došly síly ve vysokých vlnách u pobřeží Nového Jižního Walesu. Vlny odnesly surfaře 700 metrů od pobřeží a cestu zpět by nezvládli.
Dron shodil do moře záchranný nafukovací rukáv
Naštěstí v tu dobu probíhal na pobřeží výcvik ovládání hlídkových záchranářských dronů australské pobřežní stráže. Plavčíci tak hned využili nabytých zkušeností a během dvou minut lokalizovali s dronem přesnou polohu surfařů. Do moře shodili nafukovací rukáv, s jehož pomocí se mladíci v bezpečí dostali zpět na pláž.
V Austrálii pomocí dronů monitorují žraloky i plavce v nesnázích
Dron Little Ripper je vybaven nejen pomůckami pro záchranu, ale dokáže také monitorovat pohyb žraloků ve vodě. S 90% jistotou je dokáže rozeznat od delfínů, rejnoků nebo člunů. Kamera s vysokým rozlišením je vhodná pro rozpoznávání předmětů nad hladinou i pod ní. Záchranářské drony se dokáží udržet ve vzduchu až 2,5 hodiny, což je ideální pro menší záchranné akce.
Rozhodující je rychlost a široký rozhled
Rychlost, s jakou je dron připraven k akci a schopnost zmapovat velikou plochu, kterou by z vodního skútru nebo člunu záchranáři nemohli obsáhnout, činí z těchto malých bezpilotních strojů skvělý prostředek k záchraně nejen na moři, ale také v nepřehledném terénu nebo na lavinovém poli.
Další podobné články:
Dron může být dobrý sluha ale i zlý pán
Čínský dron poháněný solární energií se dokáže vznést do výšky až 20 kilometrů, navíc dokáže zůstat ve vzduchu měsíce i roky
Do boje vyráží dron TIKAD vyzbrojený odstřelovací puškou nebo kulometem
Nový dron od koncernu Kalašnikov je tichým vzdušným agentem
Ruský silák mezi drony SKYF unese až dvousetkilový náklad