Security Blog

Letiště Praha otevírá nové Operační centrum pro kybernetickou bezpečnost

Jedno z nejmodernějších a technicky nejvyspělejších pracovišť kybernetické bezpečnosti v České republice otevřelo Letiště Praha. Nové Operační centrum pro kybernetickou bezpečnost (Cyber Security Operational Center, CSOC) má především posílit ochranu strategické infrastruktury největšího mezinárodního letiště v ČR před kybernetickými útoky a zamezit zneužití letištních informačních systémů. 

Centrum je v provozu 24 hodin denně, během kterých provádí kompletní monitoring interních IT systémů a veškerých prováděných operací s cílem včas detekovat hrozby a zajistit okamžitou odpovídající reakci. Ročně Letiště Praha investuje do ochrany svých kritických informačních systémů 40 milionů Kč, a to včetně nákupu a provozu technologií a personálních nákladů.

Nové operační centrum zajistí bezpečnost cestujících a celého leteckého provozu

Bezpečnost cestujících a celého leteckého provozu je naší naprostou prioritou. Ohrožení důležitých informačních systémů letiště může vést k vážnému narušení provozu s dopadem na zaměstnance i cestující. Z toho důvodu věnujeme kybernetické bezpečnosti obzvláště velkou pozornost. V případě nového operačního centra jsme se proto rozhodli nevyužít služeb externích subjektů, ale vybudovat své vlastní vysoce specializované pracoviště s desítkou interních informačních analytiků a odborníků na kybernetickou bezpečnost. Díky personálnímu zajištění, špičkovému technickému vybavení, nastaveným procesům zabezpečení a používaným detekčním a prevenčním nástrojům patří Operační centrum pro kybernetickou bezpečnost Letiště Praha k nejvyspělejším pracovištím svého druhu v celé České republice,“ říká Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.

Nejmodernější systém zabezpečení má několik vrstev

Nové pracoviště ještě více posílí ochranu letištních IT systémů, která plně odpovídá nejmodernějším standardům na velkých mezinárodních letištích a již nyní patří k těm nepřísnějším. Ochrana spočívá zejména v několika vrstvách zabezpečení, kterou tvoří především monitoring, detekce, vyhodnocení následná blokace. Vedle toho je letiště připraveno zajistit kybernetickou odolnost i u revolučních projektů jako jsou autonomní vozidla, biometrie, umělá inteligence, apod. Právě s těmito technologiemi letiště počítá do budoucna v rámci digitalizace svého provozu.

Kromě technického zajištění a efektivně nastavených procesů disponuje Operační centrum pro kybernetickou bezpečnost na Letišti Praha také vysokou odborností zdejšího personálu, ať již jde o znalosti v oblasti sítí a síťových protokolů, operačních systémů, webových služeb, nebo také pokročilou znalost metod kybernetických útoků. Do vybudování centra investovalo Letiště Praha 13 milionů Kč, a to včetně stavebních úprav nového pracoviště a technického zabezpečení.

Také by vás mohlo zajímat

TP-Link Tapo C200C: Dostupná Wi-Fi kamera do domácnosti s pokročilými funkcemi a nočním viděním

Bezpečnostní rizika při odchodu a přesunu zaměstnanců jsou firmami často přehlížena

Úvod_AXIS_W102_police-officers

Nová akční kamera od Axis posouvá standardy pro policisty a bezpečnostní pracovníky

Axis uvádí na trh první světově certifikovanou termometrickou kameru pro prostředí Zóna/Divize 2 a síťový tlampač s ochranou proti výbuchu